舞 MAI + FASHION

foto: Takuya Okamoto | stylizacja: Mamechiyo  | MUA: Mieko Ueda

Parę dni temu w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii miał miejsce bardzo ciekawy event: 「舞とファッション」czyli „Taniec i moda” – a tytuł w dużym skrócie oddaje to, co się tam działo.

20mai

Głównym punktem programu był pokaz mody japońskiej projektantki Junko Koshino. Absolwentka tokijskiego Bunka Fashion College, pierwsza w Polsce (!) laureatka doktoratu honoris causa w kategorii mody : D Koshino to wielkie nazwisko w świecie japońskiej mody także dlatego, że pani Junko ma dwie siostry, które również są projektantkami!
Jej kolekcja składała się głównie z długich, luźnych sukien oraz narzutek inspirowanych krojem kimona. Dużo czerni, ale i dużo kontrastowych kolorów z domieszką złota lub srebra.

2ciuchy

Makijaże i generalnie stylizacja modelek odbywała się pod dyrygenturą pani Mieko Uedy – rozchwytywanej wizażystki i fryzjerki, która przez wiele lat pracowała jako tutor oraz beauty director w korporacji kosmetycznej Shiseido. Miałam okazję kiedyś modelować na jej warsztatach dla młodych wizażystów w Jokohamie. Uwielbiam patrzeć na zdjęcia z jej sesji, są tak stuprocentowo kawaii-flower-power-harajuku-cool-japan, że nie można oderwać wzroku.

20izanagi

Prace pani Uedy na okładkach magazynu fryzjerskiego IZANAGI  (stylizacja: Mamechiyo)

Montaż fryzur na głowach modelek zapewniali uczniowie pani Uedy oraz fryzjerzy z innej japońskiej korporacji dla której mam szczęście pracować. A było co montować, bo niektóre modelki miały literalnie drzewka bonsai na głowach! Poza inspiracjami florystycznymi widać też było odniesienia do japońskiej kaligrafii (treski były tak usztywnione lakierem, że można było je przypinać do głowy jak wstęgi z brystolu, tworząc kształty przeczące prawom grawitacji) i do fryzur dawnych kurtyzan (z tym, że zamiast prawdziwych kanzashi dziewczyny miały wbite we włosy pomalowane na złoto druty do dziergania : )

20modelki3s

Pokazowi mody towarzyszył krótki pokaz tańca: shishimai, czyli taniec lwa w stylu teatru kabuki, w wykonaniu pana Juraku Hanayagi, oraz oiran dōchū, czyli pochód kurtyzany w wykonaniu pani Miki Nagumo. Podziwiam panią Nagumo, że była w stanie przejść po wybiegu w 20-stocentymetrowych sandałach geta : o (no dobra, ona nie szła, tylko sunęła… ale tak czy inaczej, to sztuka utrzymać na tym równowagę!)

20oiraan

Cała impreza była organizowana pod hasłem „Prezentacja japońskiej kultury w przededniu 60. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską”. Trzeba przyznać, że zacnie to wszystko wypadło – ale i nie mogło być inaczej, skoro zaproszono światowej klasy artystów, a i na ekipę techniczno-backstage’ową najwyraźniej funduszy nie poskąpiono, bo wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Przyjaźń polsko-japońska taka wielka, serce rośnie! ^__^

modeliny11s

20pokaz
SANTA EVITA
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “舞 MAI + FASHION

  1. Ech, zawsze mnie omijają interesujące wydarzenia w Wydziale. Wspaniałe zdjęcia! Te druty zamiast kanzashi to przypomniały mi PRL i przebranie na różne okazje a la gejsza nietutejsza. 😉 A moda japońska szalenie mnie interesuje, zwłaszcza wszystko z dodatkiem „kei” 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s